First Robotics Competition Nedir?

FRC “FIRST  Robotics Competition”, “Zekâ için spor” sloganıyla başlayan, bilim ve teknolojiyi birleştiren uluslararası bir robot geliştirme uygulamasıdır. Bu uygulama; belirli kurallar çerçevesinde, kısıtlı kaynak kullanımıyla öğrenci gruplarının kaynaklarını birleştirmelerini, takım kurmalarını ve sonucunda da bir alan üzerinde rakipleriyle birlikte yarışacakları bir robot programı geliştirmelerini amaçlar. 14 – 18 yaş grubundaki öğrencilerin gerçek bir mühendislik tecrübesine erişmelerini sağlar. FIRST organizasyonu kapsamında gerçekleştirilen robot uygulamaları, tüm dünyadaki öğrencilerin seviyelerine uygun gelişmelerini temel alır. Yarışmayı kazananlara ve katılanlara yurt dışı öğreniminde üniversite bursu sağlanır.

Merkezi Amerika’da bulunan FIRST Robotics Competition tarafından Ocak ayının başında tüm yarışmacı takımlara aynı günde teslim edilen robot parçaları belirlenen tema çerçevesinde tasarlanır. Her takım 6 haftalık bir süre içerisinde kendi robotunu tasarlayıp montajını yaparak yarışmanın yapılacağı bölgeye kargo ile gönderir. Yarışmacı takımlar ise yarışma tarihinden 2-3 gün önce yarışmanın yapılacağı bölgeye gider.
Yarışmaya katılan ekipler katılım bedeli olarak robotun parçalarının maliyetini öder. Yol ve otel masrafları ile tüm diğer masraflar ekiplerin kendi gayretleri ile buldukları sponsor firmalar tarafından karşılanır. Sponsor olan firmalara takımın ve okulun resmi web sayfalarında, takımın sosyal medya hesaplarında okulumuzda bulunan Robot odasında Sponsorlar için ayrılan teşekkür panosunda yer verilir. Sponsor firmalar Ülker Spor Arenada yapılacak olan Off-Season yarışmalarında kurulacak takım standında afişleri asılır Ayrıca Sponsor firmanın logosu robotun ve takım formalarının üzerine basılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir