FRC 2017 Steam Works

2017  sezonunda oynanacak oyunda tema Steam Work olarak belirlenmiştir. 6 haftada üretilecek robotlar üçerli gruplar halinde iki maceracı takımı olarak aşağıdaki görevlere yapmak için tasarlanmışlardır;

  1. Buhar gücünün egemen olduğu bir dönemde, uzun mesafeli bir yolculuk için gemilerini hazırlamaya çalışacaklar. Buhar basıncı arttırmak için topları toplayıp kendi kazanlarındaki yüksek veya alçak verimlilik kapılarından atarlar. Kazanlar yakıtı buhar basıncına çevirir ve gemide bulunan buhar tanklarında bunu saklarlar.
  2. Rotorları çalıştırma, Robotlar dişlileri yarış alanında bulunan kendi takımlarına ait olan alana ulaştırırlar. Dişliyi alıp asmak için takımdan 2 öğrenci pit alanında bekler ve dişli sırası tamamlandığında kolu çevirerek rotorları başlatırlar.
  3. Robotlar yarış süresi bitmeden önce ait oldukları renge ait alana gidip takım üyesi öğrencinin sarkıttığı iple tırmanarak alandaki lambayı yakabilmelidir.
    Maçlar 2 dakika 30 saniye sürecek ve maçların ilk 15 saniyesinde robotlar otomatik modda çalışarak engelleri aşıp çarkı belirlenen hedefe götürüp asması gerekmektedir. Daha sonraki 2dakika 15 saniyede ise robotun kullanımından sorumlu iki oyuncu yardımıyla robotun hâkimiyeti sağlanacak. Yarış alanındaki diğer oyuncu ise çarkları asma ve ipi sarkıtma işinden sorumlu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir