Hakkımızda

Eagles Robot Takımı, Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri Alanı ve Makine Teknolojisi Alanındaki öğretmen ve öğrencilerden oluşan gönüllü bir ekibiz.
Eagles robot takımımızda bölümlerimizde bulunan fiziksel engelli ve zihinsel engelli 2 arkadaşımızla birlikte çalışmaktayız. Bu arkadaşlarımızla çok güzel bir uyum içerisinde işbirliği yaparak engellerin bilime engel olmadığını göstermiş olduk. Hem bedensel hemde hafif düzeyde zihinsel engeli bulunan kişilerinde robot yapabildiğini, kullanabildiğini üretime katkı sağladıklarını göstererek bu durumda olan farklı okullarda ki öğrencileri de cesaretlendirmeyi hedefliyoruz.

 

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Nisan 2017 tarihinde kurulan robot takımımız ile 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında çalışmalara başladık. Makine ve Bilgisayar bölümlerimizden oluşan ekibiz ile 6 Ekim 2017 tarihinde yapılan Kick-Off etkinliği ile 2017 Turkish Robotics Off Season için çalışmalara başladık. Bu süreç ile birlikte robot takımındaki öğrencilerimiz Fırst Robotıcs Completıon etkinlikleri kapsamında birçok gönüllü etkinliklere katıldılar.
Aldıkları gönüllülük eğitimleri ile ülkemizde Fikret Yüksel Vakfınca düzenlenen 2017 Turkish Robotics Off Season´a için saha kurulumu gibi birçok gönüllülük aktivitelerinde yer aldılar. Bu sayede ülkemizin önde gelen eğitim kurumlarındaki öğrenciler ile birlikte çalışma ve tanışma fırsatı buldular. Ülkemizin önde gelen eğitim kurumlarına eğitim için gittiler ve okulları görme şansını elde ettiler.
Takımımızda öğrenciler arası görev paylaşımları yapıldı ve her ekibin görev tanımı belirlendi. Mekanik, Yazılım Elektronik, Sosyal Medya, Sponsorluk gibi bölümlere ayrıldık. Her ekip kendi içerisinde çalışmalara başladı.
First Robotics Completion ana sponsorlarından olan Solidworks firması tarafından takım üyelerimize ücretsiz olarak sertifikalı eğitimler düzenlendi ve ekibimizde yer alan 6 makine bölümü öğrencilerimiz bu eğitimden ücretsiz olarak yararlandılar ve sertifikalarını aldılar.

Eagles robot takımımız turnuva öncesi yaptıkları çalışmaları, sosyal sorumluluk projelerini ve ne kadar kısıtlı bir bütçeyle neler yapmaya çalıştıklarını hazırlamış oldukları video, doküman ve resimlerle First vakfına başvuruda bulunmuştur. Bu başvuru sonucunda Çin Halk Cumhuriyetinde yapılacak olan yarışma katılım ücreti olan 6000 USD “Rookie Grant ödülü” adı altında vakıf tarafından ödendi.

2-4 Aralık 2017 tarihinde İstanbul-Ataşehir Ülker Spor Arena’ da yapılan First Steamwork temalı robot yarışmasında
55 takım arasından 5.olarak yarışları bitirdik ve Final maçlarında oynamaya hak kazandık.

Yarışma sonunda Takımımız gösterdiği faaliyetler, öğrencilerin mühendislik beceresi kazanma yetisi ve topluma kazandırdıkları bilimsel değerlerden ötürü 2017 FRC Off Seasonda Judge’s (Juri Özel) Ödülünü kazanmıştır.

 

6 Ocak 2018 tarihinde First Power Up temalı robot yarışması için çalışmalara başladık ve robotumuzu yarışma öncesinde hazır duruma getirdik. Çin Shenzhen Regional 2018 yolculuk öncesi robotumuzu parçalara bölerek paketledik. Çin seyahatinı gerçekleştireceğimiz havayolu şirketinin bağaj taşıma kurallarına uygun olacak şekilde robot ve standımızı parçalayarak paketledik.
Yarışma esnasında ülkemizi ve bizi tanıtıcı broşürler hediyelikler tasarladık. Lokumları paketleyip nazar boncukları ile süsledik ayrıca takım logomuzu okulumuz makine bölümü tarafından yapılan 3D yazıcı ile basarak anahtarlıklar yaparak yarışma alanında standımızı ziyarete gelenlere dağıtmak üzere hazırladık.