ROBOT YARIŞMASINA KARTAL DAMGASI

Firts Robotics Competitions (FRC) liseler arası robotik yarışması Türkiye’de bu yıl üçüncü defa gerçekleştirildi. Ülker Sports Arena’da düzenlenen Turkish Off-Season Turnuvasına 15 farklı şehirden 55 takım, altı haftada yaptıkları robotlarıyla katıldı.

Türkiye’de üçüncüsü gerçekleştirilen FRC Off-SeasonTurnuvası Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlendi. Öğrencilerin bilgi ve becerilerini kullanarak takım olmayı ve ekip çalışmasını öğrendikleri turnuvada, takımlar her yıl belirlenen tema çerçevesinde, altı haftada tasarladıkları robotlarla belirli görevlerin üstesinden gelmeye çalışıyor.

Fikret Yüksel Vakfınca düzenlenen 2017 Turkish Robotics Off Season´da ilçemizi temsil eden okullardan Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri bu yarışmaya ilk defa katılmalarına rağmen 1 italyan 54 Türk okulunun katıldığı bu turnuvada çeyrek finale kalan 8 takımdan biri olmayı başardı ve yarışmanın en dikkat çeken okulu oldu.

Yarışmaya “Eagles#6948” ismiyle katılan okul robot takımının eğitimci ekibinden Hülya Coşkun ÖZKAN yarışma süreci ve sonrasını şöyle özetledi:

FIRST Robotics Competition, ABD’de yaklaşık 30 yıldır yapılmakta ve ciddi sponsorlar tarafindan desteklenmektedir.

Turnuva öncesi yaptığımız çalışmaları, sosyal sorumluluk projelerini ve ne kadar kısıtlı bir bütçeyle neleri amaçladığımızı hazırlamış olduğumuz video, doküman ve resimlerle First Vakfı’na ilettik. Bu başvuru sonucunda ABD’de yapılacak olan yarışma kaydı için gerekli olan 6000 USD “Rookie Grant Ödülü” adı altında ödendi.

Yarışma esnasında takımımız yaptıkları çalışmaları standlarında sergilemişlerdir. Ayrıca standa gelen misafir ve jüri üyelerine detaylı bir şekilde projemizi anlatmışlardır.Takımımız-Eagles- gösterdiği faaliyetler, öğrencilerin mühendislik beceresi kazanma yetisi ve topluma kazandırdıkları bilimsel değerlerden ötürü “FRC Off Seasonda Juri Özel Ödülünü” kazanmıştır.

Ekibimiz 28-30 Mart 2018´de ABD Florida Eyaletinde düzenlenecek olan “FRC 2018” Robotik Yarışmasında hem ülkemizi hem ilçemiz Kartal’ı hem de Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni temsil etmeyi istemektedir.

Kısıtlı imkanlara rağmen böyle prestijli bir yarışmada ilçemizin adını duyuran öğrencilerimize;ekibin yol göstericisi öğretmen arkadaşlarıma ve bizlere desteğini hiç esirgemeyen okul müdürümüz sayın Mehmet FAİDECİ’ye çok teşekkür ediyorum.Bu başarıya kayıtsız kalmayan gazetenizi de tebrik ediyorum!

İlk Haber Gazetesi Haberin Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir