Basında First Robotics Competition

FIRST Robotics Competition 1992 senesinden itibaren Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak düzenlenmekte olup, klasmanındaki en prestijli robot yarışı olarak görülmektedir. Bu vasfından ötürü FIRST Robotics Competition uluslararası ticaret yapan birçok firma ve uluslararası basın tarafından dikkatle takip edilmektedir.

10 seneden uzun bir süredir ülkemizdeki saygın eğitim kurumlarının katılımı olmasına rağmen, organizasyonun maliyetli olması nedeniyle katılım yurt çapına yayılamamış ve yarışma ülkemizde yeterli bilinirliliğe ulaşamamıştı.
2015 yılında ilk defa FIRST Robotics Competition Off Season Turkey yarışı Seattle/ABD merkezli Fikret Yüksel Vakfı’nın desteği ile 3-5 Aralık tarihlerinde Ülker Sports Arena’da düzenlendi ve eğitim camiasında büyük ilgi uyandırdı.2015 yılında Off Season Türkiye yarışlarına ülkemizden 28 Okulun katılımı ile düzenlenen FIRST Robotics Competition Off Season Türkiye basında da geniş yer aldı.
2016 yılında ise Türkiye’den 44 Okulun katılımı ile düzenlenen FIRST Robotics Competition Off Season Türkiye yarışlarına katılan 30 Türk Takımı ABD’nin çeşitli eyaletlerinde FIRST Robotics Competition resmi yarışlarına katıldı. ABD Yarışlarına katılan 11 Türk Takımı ise büyük bir başarılara imza atarak Houston Texas’ta düzenlenen dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandı.
Bu yıl ise Türkiye’de üçüncüsü düzenlenen olan Off Season yarışmalarına Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adına Eagles adıyla #6948 takım numarasıyla katıldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir